Pred kratkim sem naletel na video, ki me je pustil odprtih ust. Elon Musk je v svojem značilnem casual slogu – oblečen kot, da se odpravlja na sobotno jutranjo kavo – s svojim štiriletnim sinom na ramenih stal v Ovalni pisarni. Zraven njega Donald Trump. “To ne more biti res,” sem si ponavljal. In res – v trenutku, ko se je mali Musk obrnil proti Trumpu in izstrelil “You’re not president. Go away,” sem bil prepričan, da gledam AI generiran posnetek. 

Ampak to ni point te zgodbe. 

Point je v tem, da sem avtomatsko predvideval, da je posnetek lažen. Zakaj? Ker ni ustrezal mojim pričakovanjem. In tukaj se začne zanimiv razmislek o tem, kam nas pelje razvoj tehnologije in družbe. 

Naredite preizkus. Tule je kratka izjava Donalda Trumpa. Če vam je všeč, jo boste zadovoljno delili naprej. Če vam ni, me boste preganjali, zakaj ustvarjam lažne vsebine. Ali pa vsaj povprašali po orodju za ustvarjanje le teh…  

Informacijski mehurčki postajajo neprepustni 

Že dolgo vemo, da smo ljudje nagnjeni k potrjevanju lastnih prepričanj (confirmation bias).  

Družbena omrežja so to nagnjenost spremenila v poslovni model. Dlje, ko zadržijo našo pozornost, več lahko zaslužijo. In kaj bolje zadrži pozornost kot vsebina, ki potrjuje naša prepričanja? 

Umetna inteligenca je tej dinamiki dodala še dodatno dimenzijo. Zdaj lahko v nekaj sekundah generiramo neomejeno količino vsebin, ki: 

  • popolnoma ustrezajo našim prepričanjem 
  • so prilagojene našemu načinu razmišljanja 
  • krepijo naše obstoječe poglede 

Ali družbena omrežja sploh še potrebujejo ljudi? 

Spomnim se časov, ko smo na družbenih omrežjih sledili ljudem. Danes sledimo vsebinam. Ko brskate po TikToku, – koliko ustvarjalcev vsebin sploh poznate? Se kdaj vprašate, ali so pravi ljudje? 

Če lahko AI na podlagi vaših interesov predvidi, kakšne vsebine vas bodo pritegnile, zakaj ne bi mogla teh vsebin tudi ustvarjati? Morda celo bolje kot ljudje? 

To sploh ni več vprašanje. Splet in socialna omrežja so v resnici preplavljena s takšnimi vsebinami, ki ustrezajo mehurčkom. AI je izpopolnila ustvarjanje takšnih vsebin do perfekcije. Socialna omrežja v resnici sploh ne rabijo več ustvarjalcev vsebin, da bi nas zadrževali.  

AI je prevzela primat nad ustvarjanjem vsebin za že prepričane 

Če vsebine za utrjevanje že zavzetih prepričanj AI res ustvarja in predvsem posreduje bolj učinkovito, je potem naša priložnost samo še v vsebinah, ki bi spreminjala že popačena prepričanja ljudi? Verjetno. Ampak dvomim, da je to samo stvar vsebin. Vse bolj se mi zdi, da ne. 

Ključ do spremembe prepričanj verjetno ni zgolj v tem, kaj povemo, ampak kako in komu. Ljudje ne spreminjamo svojih stališč na podlagi argumentov, ampak na podlagi zaupanja v tiste, ki jih podajajo. To pomeni, da je poleg vsebine ključen tudi kontekst – kdo jo prinaša, kako jo umeščamo v obstoječi miselni okvir sogovornika in kakšno čustveno izkušnjo ob tem ustvarimo. Morda AI lahko optimizira dostavo vsebin, a pri spreminjanju prepričanj šteje predvsem človeški element: dialog, empatija in postopno prestrukturiranje okvirov razmišljanja. 

Jah, v dobi umetne inteligence bo pristnost postala zlata valuta. Kar težak stavek za nekoga, ki prodaja tehnologijo za boljšo izkušnjo stranke… J 

Bitka za pozornost dosega svoje limite 

Nedavno sem prebral študijo, ki kaže, da naši otroci pred ekrani preživijo več kot 8 ur dnevno. Je sploh mogoče več? Verjetno ne pred ekrani – prihajajo pa nove oblike vplivanja na naše možgane. Bolj neposredne. Take, ki bodo lahko vplivale na našo podzavest mimo naše zavestne pozornosti. Neuralink in podobni vmesniki niso več znanstvena fantastika. 

Pristnost kot konkurenčna prednost 

Kam nas to pelje? V dobo, kjer bo pristnost postala redka in dragocena dobrina. Kjer bodo ljudje v poslovnem svetu vse bolj cenili in iskali pristne povezave in odnose. 

Za direktorje prodaje in marketinga to pomeni pomemben premik v razmišljanju: 

  1. Vaše vsebine bodo morale biti več kot le relevantne – morale bodo biti pristne in verodostojne. 
  1. V vaš “mehurček” bodo ljudje vstopali predvsem preko zaupanja vrednih poznanstev in povezav. 
  1. Tehnologija bo (prej ali slej) postala orodje za dokazovanje pristnosti, ne njen nadomestek.  

Pristnost bo valuta – ampak ne edina 

AI bo vsebine ustvarjala hitreje in bolj natančno kot kadarkoli prej. Ljudje pa se ne bomo odločali samo na podlagi tega, kar slišimo, ampak predvsem na podlagi tega, komu zaupamo. Pristnost bo zato postajala vse bolj dragocena – ne kot edini diferenciator, ampak kot eden ključnih faktorjev uspeha. 

Ne gre za izbiro med tehnologijo in človeškim stikom. Gre za to, kako ju združiti. Uspešni bodo tisti, ki bodo znali AI uporabiti za optimizacijo dostave vsebin, hkrati pa gradili odnose, ki bodo presegali zgolj algoritmično prilagojene informacije. 

Prihodnost ne bo post-AI, ampak bo AI postala orodje za tiste, ki razumejo, da poslovanje temelji na zaupanju. In tisti, ki bodo znali to zaupanje graditi, ne bodo imeli težav z iskanjem pozornosti – ne glede na to, kako napredni bodo algoritmi. 

[email protected]