Zadnja štiri leta so nas navadila na negotovost. Postala je nekaj družbeno sprejemljivega. “Nova realnost” je skovanka, ki jo povezujemo s pojmom negotovosti. Najprej nas je pošolal covid, zadnji dve leti pa predvsem tehnološki razvoj in geopolitično dogajanje. Če si ne bi ravno slikali lepšega sveta pred prazniki, bi slednjemu brez težav rekli tudi vojne in vzpon ekstremistov.
Kako v takšni realnosti ostati korak pred drugimi? V svetu, kjer je FrodX pozoren na čeri na poti, največjo nevarnost in obenem tudi priložnost predstavljajo tehnološki zasuki. ChatGPT, ki si ga pred tremi leti zagotovo ni niti predstavljal sleherni bralec tega sporočila, je zgolj najbolj očiten pokazatelj, da se nekaj tehnološkega močno spreminja.
Sam to obdobje razumem kot čas, ko se za vsako stvar in vsako ceno išče pomočnika, kopilota. Ljudje bi se raje odrekli odgovornosti kot pa ponavljajočim rutinskim nalogam.
Je naslednji korak in naš ultimativni cilj res to, da tehnologija prevzame odgovornost? Nas potem sploh še potrebuje?
Kako blizu smo temu, da preidemo iz ere kopilotov v ero avtonomnosti, ne vem. Verjamem pa, da gremo v to smer. Moj fokus je na koraku prednosti pred tistimi, ki se bojijo tega narediti, in ne na ultimativni prihodnosti. V tem enem koraku prednosti, ki ga prinaša tehnološki preboj, je ločnica med tistimi, ki ostajajo, in tistimi, ki izginjajo. Slednji zagotavljajo nov prostor za rast tistim s korakom prednosti.
Tehnologija bo še bolj vplivala na našo prihodnost kot doslej. Vplivala bo hitreje in močneje. Da je elektrika postala ključen energetski vir, je potrebovala 50 do 70 let v naših krajih. Nova »industrializacija« družbe na račun umetne inteligence bo potrebovala več kot desetkrat manj. Čez pet let ne bo podjetja, ki vsaj pri nečem ne bi uporabljalo umetne inteligence. Tako kot danes ni podjetja, ki ne uporablja interneta, in po drugi svetovni vojni ni obstalo podjetje, ki bi reklo, da ga elektrika ne zanima. Je to dovolj močna analogija, ki kaže, kako neizogibna je prihodnost umetne inteligence v marketingu in prodaji?
Drvimo v družbo, kjer bodo izkušnjo stranke ustvarjali algoritmi. Ne samo zato, ker bo to ceneje, ampak predvsem zato, ker bo bolj učinkovito s stališča vpliva na stranko – bolj personalizirano, prilagojeno posamezniku, hitreje oz. bolj pravočasno. Marketing pa bo še vedno v rokah kreativnih ljudi. Le da bomo najbolj iskali najbolj kreativne možnosti izrabe tehnologije.
Kljub vsemu ostaja ključno vprašanje, kako tehnologijo uskladiti s človeško ustvarjalnostjo in empatijo. Najbolj uspešni bomo tisti, ki bomo znali združiti najboljše iz obeh svetov.
Kakorkoli. Želel sem vam povedati le, da vam želim vse dobro v novem letu. Osredotočite se na svoje bližnje, sodelavce, stranke in korak prednosti, ki ga z našimi tehnološkimi rešitvami za boljšo izkušnjo stranke lahko izkoristite za boljšo rast od vaše konkurence. Mi bomo z vami tudi v letu 2025.
Naj bo leto 2025 leto rasti in novih priložnosti. Skupaj lahko RASTurimo!
Prijetne božične in novoletne praznike! Bodite dobro.
Igor