V zadnjem letu se marketinške ekipe soočajo z izzivi, predvsem tiste, ki svoje napore usmerjajo v zgornji del lijaka. Proračuni za marketing se ne povečujejo, zaradi česar morajo “demand generation” specialisti z obstoječimi sredstvi doseči boljše rezultate. Pri tem se pričakuje, da bo umetna inteligenca (AI) postala ključna rešitev za povečanje učinkovitosti.
Raziskava Content Marketing Instituta kaže, da AI ni rešitelj, kar mnogi upajo (in smatrajo).
Kakšni so izsledki raziskave?
- V raziskavi, izvedeni med marcem in aprilom 2024, so anketirali 117 strokovnjakov, ki so odgovorni za povečanje prepoznavnosti blagovnih znamk ali ustvarjanje povpraševanja.
- Več kot polovica marketingarjev (56 %) je pod hudim pritiskom, da dosega rezultate – kljub omejenim proračunom in virom.
- Le 24 % anketirancev ocenjuje, da so njihove strategije ustvarjanja povpraševanja zelo uspešne, medtem ko jih 63 % meni, da so strategije le zmerno uspešne.
- Kar 53 % jih meni, da je njihova sposobnost ustvarjanja zanimivih vsebin za ciljno občinstvo povprečna, zadovoljiva ali nezadovoljiva.
- Več kot 77 % vprašanih meni, da so njihovi napori za ustvarjanje povpraševanja usklajeni z drugimi internimi pobudami ali oddelki.
- 90 % anketirancev je močno vpletenih v vsebinsko strategijo, kar kaže na izboljšano sodelovanje med različnimi deli organizacij.
Trženjske taktike:
- Najbolj učinkoviti kanali za ustvarjanje povpraševanja so dogodki v živo, e-pošta, in SEO.
- Družbena omrežja, čeprav zelo uporabljana, so šele na šestem mestu po učinkovitosti.
- Med bolj učinkovite načine ustvarjanja povprašanja spadajo tudi sodelovanja in partnerstva.
Glavni izzivi:
- Največ anketirancev meni, da imajo največje izzive pri ustvarjanju povpraševanja zaradi omejenega proračuna, drugi navajajo pomanjkanje internih virov, tretji pa imajo težavo z vsebinami (premalo vsebin, nimajo pravih vsebin).
Vpliv AI:
- Pritisk prihaja predvsem od vodstva, ki verjame, da bo AI omogočil večji učinek z manj sredstvi.
- V resnici AI samo povečuje obstoječe napore – bodisi dobre bodisi slabe:
- Če podjetje nima dobrih idej, ima premalo idej ali neučinkovite procese merjenja, AI ni rešitelj.
- Če ima podjetje dobro vsebinsko strategijo in zna meriti rezultate svojega dela, lahko AI dodatno pripomore k učinkovitosti njihovega dela.
Čeprav lahko AI pripomore k povečanju učinkovitosti obstoječih strategij, je ustvarjanje povpraševanja še vedno zelo človeški proces, ki zahteva ustvarjalnost, diferenciacijo, sodelovanje, inovacije in dobro vodenje.
Preverite celotno raziskavo: https://contentmarketinginstitute.com/articles/ai-demand-generation-research/