Pred kratkim smo naleteli na članek “Banks in Disguise”, ki razkriva, kako se nekatera najbolj poslovno uspešna in prepoznavna podjetja na svetu poslužujejo finančnih strategij, ki so značilne za bančništvo. Starbucks, Carnival, Delta Air Lines in Naked Wines so samo štirje, ki izkoriščajo sredstva svojih strank za financiranje poslovanja, kar jim zagotavlja rast in stabilnost.  

Starbucks: Upravljanje denarnih tokov prek darilnih kartic 

Starbucks, globalna veriga kavarn, upravlja z ogromnimi zneski, ki jih stranke naložijo na darilne kartice. Ta sredstva predstavljajo brezobrestne kredite, ki jih stranke prostovoljno posojajo podjetju. Starbucks lahko ta denar uporabi za financiranje svojega poslovanja brez potrebe po tradicionalnem zadolževanju. Darilne kartice ne le olajšajo poslovanje, ampak tudi ustvarjajo dodaten dobiček, saj stranke pogosto pozabijo porabiti celoten znesek, naložen na kartico. 

Carnival: Financiranje z uporabo predplačil 

Carnival, največji svetovni ponudnik križarjenj, uporablja strategijo predplačil, kjer stranke vnaprej plačajo križarjenje, na katerega se morda odpravijo šele čez nekaj mesecev ali celo let. Carnival ta predplačila uporablja za financiranje svojih operacij in investicije v nove ladje ali destinacije. Vendar pa ta strategija prinaša tudi tveganja, saj bi nenaden upad povpraševanja lahko povzročil likvidnostne težave. 

Delta Air Lines: Program zvestobe kot vir financiranja 

Delta Air Lines, eden največjih svetovnih letalskih prevoznikov, ustvarja pomemben del svojih prihodkov prek programa zvestobe SkyMiles. Ko član programa SkyMiles kupi običajno letalsko vozovnico, ne kupuje le letalskega prevoza, temveč tudi pravico do zbiranja milj, ki jih lahko unovči v prihodnosti. Letalske družbe razdelijo ceno vozovnice med stroške prevoza in pridobljene milje. Program SkyMiles je tako pomemben, da bi lahko deloval kot ločeno finančno podjetje, kar poudarja moč, ki jo imajo programi zvestobe pri ustvarjanju stabilnih denarnih tokov. 

Naked Wines: Prednaročila kot investicijska sredstva 

Naked Wines, spletna vinska trgovina, deluje kot posrednik med vinogradniki in potrošniki. Njegova inovacija temelji na modelu, kjer so člani “angelski investitorji”, kar Naked Wines omogoča, da ta sredstva investira v vinogradnike. Tako imenovani angeli vsak mesec vplačajo določen znesek, ki ga nato lahko unovčijo za vino. S tem modelom podjetje zmanjšuje stroške poslovanja in hkrati vinogradnikom omogoča, da imajo boljše pogoje za proizvodnjo.  

Omenjene strategije podjetjem omogočajo večjo finančno neodvisnost in povečanje dobičkov, prinašajo pa tudi tveganja, ki so podobna tistim, s katerimi se soočajo tradicionalne banke. Celoten članek ponuja podroben vpogled v inovativne finančne pristope in je vreden branja za vse, ki jih zanima implementacija podobnih strategij. 

Preberite ga tukaj