Podjetja še vedno premalo izkoriščajo moč zgodb – te so še posebej pomembne v marketingu in prodaji. Odlično pripovedovanje zgodb ni le umetnost, ampak tudi veščina, ki jo lahko razvijemo – in tista, ki lahko izboljša vašo prepričljivost (in poslovne rezultate).  

Philipp Humm, storytelling coach in TEDx govorec, v YouTube videu predstavlja 25 ključnih taktik storytellinga oziroma pripovedovanja zgodb.  

Spodaj izpostavljamo 7 taktik, ki zagotovo lahko takoj izboljšajo vaše prodajne in marketinške zgodbe: 

1. Opiši detajle 

Ne opisujte zgolj splošne situacije (“Imel sem težko nalogo.”), ampak jo približajte poslušalcu s konkretnimi detajli (“Vodja je živčno korakal po sobi, jaz pa sem “švical” kot že dolgo ne). Podrobnosti ustvarijo čustveno povezanost. 

2. Opusti “pripovedniški glas” 

Mnogi mislijo, da morajo ob pripovedovanju zgodb zveneti kot pravljičar ali motivacijski govorec. Za občutek avtentičnosti boste naredili več, če boste zgodbo pripovedali na način, kot bi jo delili s prijateljem na kavi/ob pivu. Naraven in sproščen ton bo zgodbo naredil bolj pristno.  

3. Uporabi dialog 

Namesto dolgočasnega povzemanja (“Šef ni bil zadovoljen z mojo prezentacijo.”), uporabite neposreden dialog (“Hej, kaj za vraga je bilo to?”, mi je rekel šef.). Dobesedne reakcije naredijo zgodbo bolj živo. 

4. Pripoveduj zgodbe, s katerimi se ljudje lahko poistovetijo 

Najboljše zgodbe so tiste, v katerih se poslušalci prepoznajo. Če se zgodba zdi preveč oddaljena ali nerelevantna, izgubi svojo moč. Ljudje se povežejo s situacijami, izzivi in čustvi, ki so jim blizu in razumljiva. Pripovedujte zgodbe, ki odražajo resnične dileme, izkušnje in čustva, ki jih lahko doživi kdorkoli. 

5. Bodi ranljiv 

Zgodbe niso le za impresioniranje, ampak tudi za povezovanje. Ljudje se hitreje poistovetijo z nekom, ki brez sramu pokaže tudi svoje pomanjkljivosti, dvome ali težke trenutke. Ne bojte se deliti neuspehov – prav ti pogosto najbolj pritegnejo. 

6. Vključi presenečenje 

Najboljše zgodbe imajo element nepričakovanega. Ne glede na to, ali gre za nenavadno reakcijo, nenaden zaplet ali nepričakovano odločitev, presenečenje poskrbi, da si poslušalci zgodbo bolje zapomnijo. 

7. Prilagodi dolžino zgodbe 

Odlični pripovedovalci znajo svojo zgodbo povedati na različne načine – v 3 minutah, 90 sekundah ali 30 sekundah. Seveda pa se prilagajajo tudi občinstvu, kanalu in situaciji (prodajni sestanek, e-mail, družbena omrežja itd.). 

📺 Oglejte si 25 taktik za boljše pripovedovanje zgodb: 🔗 Povezava