Tudi vas živcira, ko ste uspeli uporabnika pripeljati skozi celoten prodajni lijak, nato pa v čisto zadnjem koraku zapusti nakupovalno košarico? V prispevku na cloudways.com so situacijo pogledali skozi prizmo marketingarjev, predvsem z namenom, da razložijo, zakaj se stopnja zapuščene košarice zvišuje in kako jo uspešno znižati.
Celoten članek je na voljo tule, na kratko pa:
1. Skoraj polovica vseh kupcev pravi, da so nepričakovani stroški glavni razlog za opustitev nakupovalne košarice.
Če želite ponuditi brezplačno poštnino, je seveda odvisno od vas, zagotovo pa velja, da si jo lastniki majhnih spletnih trgovin težko privoščijo. Možni rešitvi sta, da vključite stroške pošiljanja že v samo ceno produkta ali pa ceno poštnine navedete že na produktni strani – tako ta ni (neprijetno) presenečenje šele v procesu zaključevanja nakupa.
2. Zapleten nakupni proces je eden izmed treh glavnih razlogov za opustitev nakupovalne košarice.
Dejstvo je, da so uporabniki postali bolj zahtevni in tudi bolj nestrpni kot včasih. Ustvarjanje spletnega računa v velikih trgovinah, kot so Amazon, AliExpress ipd., ima smisel. Vendar pa kupci na splošno ne želijo ustvarjati računov, nakup raje namreč zaključijo kot “gost”. Nepotrebna zahteva po ustvarjanju računa lahko pokvari uporabniško izkušnjo.
3. Tale statistika sicer velja za Američane, a verjetno v Evropi ni precej drugače. Američani običajno kupijo le 58 % izdelkov, ki jih dodajo v košarico.
Takšne obiskovalce lahko spodbudite k takojšnjemu nakupu z ustvarjanjem občutka nujnosti. To lahko storite s časovno omejenimi promocijami, z obvestilom, da je na voljo le še nekaj izdelkov, ali celo z omembo, kako priljubljen je izdelek.
4. 90 % kupcev opusti košarico, če se spletna stran nalaga počasi.
Toleranca do osnovnih opravil, kot je čakanje v vrstah, se nenehno zmanjšuje. Zato postane še bolj frustrirajoče, ko se spletna stran počasi nalaga, ko nekaj resnično potrebujemo ali želimo hitro. Prepričajte se, da se vaša stran nalaga dovolj hitro.
5. Če postopek plačila traja dlje kot 30 sekund, bo več kot 50 % strank zapustilo košarico.
Povprečen kupec bo počakal le 10 sekund za preverjanje kreditne kartice, 1 od 3 kupcev pa bo opustil nakupovanje, če ga sistem prosi, da ponovno vnese podatke o kreditni kartici.
6. Globalna stopnja opustitve nakupovalne košarice je okoli 76 %.
Slaba uporabniška izkušnja in dolgi časi nalaganja pogosto vodijo v to, da več kot 3/4 spletnih kupcev ne zaključi nakupa. Prepričajte se, da uporabljate visokokakovostne slike in videoposnetke izdelkov na svojih straneh. To ustvarja občutek zaupanja in stranke prepriča, da bodo prejeli tisto, kar so naročili, in ne nečesa drugega.
7. Če optimizirate postopek plačila, bo vaša stopnja opustitve 20 %.
Razlog je takojšnje zadovoljstvo. Ljudje želijo, da se njihove želje in potrebe izpolnijo takoj. Postali so impulzivni in nestrpni. Povprečen Američan pravi, da bo začel dvomiti o svojem nakupu, če bo moral pri odjavi klikniti štiri različne gumbe.
8. Stopnja opustitve postopka plačila doseže najvišjo raven decembra.
December je mesec z najvišjo stopnjo opustitve nakupovalne košarice, sledita mu november in januar – razlog je predvsem v praznični nakupovalni noriji, ki se v ZDA pričenja že novembra. Eden od načinov za zmanjšanje opuščanja nakupovalnih košaric je izpostavitev politike vračil. Približno eden od desetih primerov opuščanja nakupovalnih košaric je posledica nejasne ali neobstoječe politike vračil.
9. Stopnje opustitve postopka plačila so višje na mobilnih napravah kot na namiznih računalnikih.
Stopnja opustitve nakupovalne košarice na mobilnih napravah je 85,65 %, na tablicah 80,74 %, na namiznih računalnikih pa 69,75 %. Svoje napore usmerite v optimizacijo vaše spletne trgovine za različne naprave. To bo zagotovilo, da bodo uporabniki imeli brezhibno nakupovalno izkušnjo, kar bo na koncu zmanjšalo stopnjo opuščanja nakupovalnih košaric.
10. Po podatkih SaleCycle imajo podjetja v potovalnem sektorju najvišjo stopnjo opustitve košaric.
Podjetja v potovalnem sektorju imajo najvišjo stopnjo opustitve nakupovalnih košaric, približno 87,08 %. Zapletenost postopka rezervacije je pogosto razlog za opuščanje nakupovalnih košaric, saj rezervacija potovanj pomeni, da morajo kupci opraviti več korakov in porabiti več časa.
11. Razlika med prometom v mobilni trgovini in prodajo v mobilni trgovini se je zmanjšala z 49 % na 16 %.
Razkorak pri mobilni trgovini je razlika med časom, ki ga kupci porabijo za brskanje po mobilnih napravah, in njihovimi nakupovalnimi navadami na mobilnih napravah – oziroma razlika med prometom v mobilni trgovini in prodajo v mobilni trgovini. Včasih je bil ta razkorak večji, saj kupci niso mogli videti podrobnosti izdelka, navigacija je bila težavna ipd. Sčasoma se je uporabniška izkušnja močno izboljšala, spletne trgovine so se optimizirale za mobilnike.
12. Znak PayPal Verified vsekakor poveča zaupanje.
Značke zaupanja povečujejo stopnje konverzij, ker obiskovalcem sporočajo, da je vaša spletna stran legitimna. Značke zaupanja je dobro umestiti že na domačo stran – na vidno mesto, ne samo v procesu plačila.
13. E-poštna sporočila, ki spominjajo na zapuščeno košarico, uporabniki odprejo v 45 % primerov.
Spišite personalizirano sporočilo in poiščite najučinkovitejši čas za pošiljanje e-poštnih sporočil. E-poštna sporočila, ki spominjajo na zapuščeno košarico, morajo biti skladna s tonom komunikacije vaše blagovne znamke, vsebina pa naj neposredno nagovarja uporabnika.
14. Personaliziran remarketing (ponovno ciljanje uporabnikov z oglasi) lahko ustvari 1300-% ROI.
V članku predvsem izpostavljajo Google Display Network in Facebook kot idealni platformi, kjer lahko ponovno ciljate tiste, ki so opustili nakupovalno košarico. Zakaj? Ker imata ti dve platformi ogromen doseg. Google Display Network doseže približno 90 % vseh uporabnikov interneta, medtem ko ima Facebook približno 3 milijarde mesečno aktivnih uporabnikov.
15. Statistika opustitve nakupovalnih košaric med pandemijo Covid-19.
V času pandemije Covid-19 se je stopnja opustitve nakupovalnih košaric močno zmanjšala, z izjemo potovalne industrije. Povpraševanje po določenih artiklih in izdelkih se je povečalo (zlasti po živilskih izdelkih). Na splošno so imeli uporabniki željo po nakupu večjo kot kdajkoli prej, ker so morali zaradi zaprtih fizičnih trgovin vse kupiti preko spleta.
Preberite celoten članek tukaj.