Včeraj se mi je oglasil prijatelj. Razočaran. Morda celo jezen. Ker je sodeloval pri oblikovanju novih Gamechanger intervjujev (poleti smo posneli drugo sezono, predvajati začnemo v septembru), smo mu v zahvalo ponudili knjigo, ki jo je pred par tedni kupil. Mea culpa.

»Če bi vedel, da bom lahko dobil knjigo brezplačno, je ne bi kupil. Najbolj zveste stranke zmeraj največ plačajo.«

»Moja napaka. Oprosti.
 
Sicer pa tako … Prodal sem 111 knjig. Dobili smo dobre 4 jurje. Kaj misliš, komu bi lahko prodal takšno količino knjig, če bi jo najbolj zvestim followerjem podaril?

Napaka je bila samo v tem, da sem pošiljal te maile danes na roko in me sistem ni opozoril na kupce, ki bi jih naslovil z njim personalizirano (drugačno) nagrado.
 
Stranke, s katerimi delaš dolgoročno, ti najbolj zaupajo, ti pa jih najbolje poznaš in najbolje veš, kako jim lahko pomagaš. Ponavadi dolgoročno sodelovanje temelji tudi na primernem denarju za obe strani, zato so prav te stranke tudi najbolj dobičkonosne. Za večino podjetij je ključnega pomena pri razvoju poslovanja prav to, kako dobro znajo razvijati prodajo z obstoječimi/zvestimi strankami. Rast poslovanja pri teh se najbolj pozna na dobičkonosnosti podjetja. Nove stranke v mnogih dejavnostih najprej prinašajo izgubo …
 
Se opravičujem, da sem te zjezil.«

Ali veste, za katero knjigo gre? V njej je vsaj 200 strani takšnih »lekcij«. Tule je več informacij.
 
No, naj še povem, da mi je prijatelj v nadaljevanju korespondence povedal, da mu ni žal, da je kupil knjigo in da so ga moji nasveti in prigode vodili v razmislek o razvoju njegovega novega posla. Pravzaprav je povedal, da bi se zdaj rad dobil na pogovoru o nekaterih konkretnih izzivih. Kako lepo …

Morda je oblika tokratnega zapisa nekoliko nenavadna za tiste, ki večkrat pogledate naš blog. Želel sem le nazorno prikazati, da na nečem podobnem, kot temelji pravilo FFF v start-up svetu, temelji tudi up-sell in cross-sell pri aktivnem upravljanju vaših najboljših strank. Na zaupanju. Samo ne naredite napake. 😉

[email protected]